zmiany lokatorskie

Co to są zmiany lokatorskie i czy warto je wprowadzić?

Dobrą praktyką wśród deweloperów jest umożliwienie kupującemu mieszkanie czy dom na rynku pierwotnym dokonania zmian lokatorskich, czyli przeróbek w obrębie oryginalnego projektu. Udogodnienie takie ma na celu stworzenie idealnej dla docelowego użytkownika przestrzeni mieszkalnej – pod względem komfortu, funkcjonalności i indywidualnych upodobań. Solidnej firmie wykonawczej zależy na pełnym zadowoleniu klienta, stąd każdy renomowany deweloper aktywnie wspiera i pomaga w procesie wdrożenia ewentualnych zmian. Ogólne warunki zmian lokatorskich zwykle unormowane są w umowie deweloperskiej, w ramach której znajduje się też bazowy projekt architektoniczny domu. Wszelkie ingerencje w projekt oraz modyfikacje warto dobrze przemyśleć, ponieważ każda zmiana rodzi określone konsekwencje.

Możliwość realizacji własnej wizji najlepiej jest skonsultować z architektem, cenne bywa również skorzystanie z praktycznych doświadczeń innych. Zmiany lokatorskie mogą dotyczyć wielu obszarów domu – począwszy od zmiany lokalizacji gniazdek, po całkowicie nowy układ wewnętrznych ścian działowych. Nawet niewielka przeróbka, może w efekcie przyczynić się do stworzenia ciekawej aranżacji i ergonomicznej przestrzeni użytkowej. Przemyślane zmiany lokatorskie to prosta droga do urzeczywistnienia własnej wizji wnętrza i satysfakcji z zaprojektowania wymarzonego domu.

Zmiany lokatorskie w nowo budowanym domu – od czego zacząć i o czym należy pamiętać?

Aby przemodelować oryginalną wizję architekta i dostosować dom indywidualnych potrzeb oraz wyobrażeń, zmiany lokatorskie należy zgłosić deweloperowi w odpowiednim czasie. Zwykle termin na wdrożenie zmian podany jest w umowie deweloperskiej, jednak nie warto zwlekać. Trzeba pamiętać, że każda zmiana lokatorska może wywołać zmianę ustalonej ceny za dom. Zmiana nie zawsze musi oznaczać zwyżkę ceny, ponieważ rezygnując z jakiegoś rozwiązania bądź wybierając tańszą opcję, istnieje szansa na obniżkę kosztów. Na pewno szybkie wprowadzenie oczekiwanych modyfikacji projektowych, zanim deweloper wykona pewien etap budowy, pozwala na zaoszczędzenie czasu, pieniędzy i niepotrzebnych nerwów.

Planowanie zmian lokatorskich powinno być poprzedzone dokładną analizą rzutu danej kondygnacji domu. Część deweloperów ma do dyspozycji modelowe domy/mieszkania na pokaz, które umożliwiają przyjrzenie się pewnym rozwiązaniom w układzie przestrzennym. Taka opcja zdecydowanie oddziałuje na wyobraźnię i ułatwia ewentualne przeprojektowanie własnego domu. Warto też z uczyć się na błędach bliskich, którzy mieli już do czynienia z tego typu tematem i wsłuchać się w życzliwe rady, pamiętając jednak, że niektóre odczucia mogą być subiektywne.

Co można i co warto zmienić w ramach zmian lokatorskich?

Nie wszystkie zmiany są możliwe do realizacji bądź bywają w pewnym stopniu ograniczone. Niedopuszczalne jest ingerowanie w elementy konstrukcyjne (np. ściany nośne) czy piony instalacyjne. Własny dom to dla wielu osób inwestycja życia, dlatego zadbanie o komfortowe mieszkanie i funkcjonalność pod kątem indywidualnych preferencji – jest zupełnie naturalne. Zmiany lokatorskie zazwyczaj służą przekształceniu wnętrza w ergonomiczną przestrzeń użytkową, dopasowaną do przyzwyczajeń, wygody oraz własnego poczucia estetyki. W procesie ustalania zmian lokatorskich powinno się planować w myśl zasady – od ogółu do szczegółu. W pierwszej kolejności należy więc skupić się na funkcji pomieszczeń, a na końcu np. na miejscu, w którym stanie ekspres na kawę (gniazdko).

Modyfikacje w obrębie ścian

Modyfikacje w obrębie ścian działowych, umożliwiają tworzenie nowych przestrzeni oraz zmianę funkcji pomieszczeń. Przykładem może być otwarcie kuchni na salon albo zaaranżowanie garderoby z fragmentu pomieszczenia technicznego. Dzięki przesunięciu ściany działowej, można wygospodarować także przestrzeń na wannę, zamiast zaplanowanej w łazience kabiny prysznicowej. Postawienie dodatkowej ścianki w pokoju, umożliwia z kolei wydzielenie np. strefy do pracy biurowej. Zwolennicy otwartych powierzchni w stylu loftów lub amatorzy aktywności fizycznej (strefa ćwiczeń) – mogą natomiast zrezygnować z niektórych ścian działowych. Ciekawym wariantem w zakresie zmian lokatorskich jest także przesunięcie drzwi wewnętrznych, dzięki czemu można zyskać przestrzeń do zabudowy obszernej szafy, pralki czy zmieszczenia starego mebla, jaki ma znaleźć się w nowym domu.

Zmiany lokatorskie w zakresie instalacji

Zmiany lokatorskie możliwe są również w zakresie różnych instalacji oraz jej elementów. Na tym etapie można ustalić m. in. zabudowę odpływu liniowego zamiast brodzika kabiny prysznicowej czy usytuowanie i ilość gniazdek oraz włączników elektrycznych. Jeśli chodzi o ogrzewanie, to powszechnym rozwiązaniem jest zamiana tradycyjnych grzejników na instalację ogrzewania podłogowego bądź podtynkowego. W standardzie deweloperskim raczej nie jest spotykana klimatyzacja, jednak również i o taką opcję można wzbogacić wyposażenie nowego domu.

Na co jeszcze może mieć wpływ kupujący dom od dewelopera?

W przypadku domu jednorodzinnego, ważnym elementem zabezpieczenia przed nieproszonymi gośćmi oraz intensywnym nasłonecznieniem, są rolety. Najlepsi deweloperzy oferują w standardzie wykończenia rolety na parterze, ale z różnych względów użytkownikom może zależeć także na roletach na wyższej kondygnacji budynku. Najbardziej estetyczny montaż rolet można wykonać na etapie osadzania ram okiennych, przed ocieplaniem i wykańczaniem elewacji. Warto więc poinformować wykonawcę o zmianie lokatorskiej w tym zakresie z odpowiednim wyprzedzeniem.

Co ciekawe, renomowani deweloperzy nieustannie wzbogacają swoje projekty o innowacyjne technologie, np. fotowoltaikę czy systemy typu Smart Home, np. marki Somfy. Może się np. okazać, że istnieje szansa na zabudowę rolet z dodatkowymi silniczkami, którymi steruje się też za pośrednictwem aplikacji współpracującej z centralą inteligentnego domu.