ogrzewanie podłogowe

Czy ogrzewanie podłogowe ma same zalety?

Na etapie budowy domu albo generalnego remontu mieszkania, wiele osób zastanawia się nad wyborem najlepszego dla siebie sposobu ogrzewania pomieszczeń. W dalszym ciągu najpopularniejsze pozostają tradycyjne grzejniki naścienne, ale równie powszechnie stosuje się także wodne ogrzewanie podłogowe. Sukcesywny rozwój technologii w zakresie ogrzewania podłogowego i dostęp do coraz lepszych rozwiązań oraz materiałów – sprawia, że ten rodzaj zapewnienia komfortu cieplnego we wnętrzach mieszkalnych jest coraz efektywniejszy i tańszy. Każde rozwiązanie grzewcze ma jednak swoje wady i zalety – nie inaczej jest też inaczej w przypadku ogrzewania podłogowego. O czym warto wiedzieć, decydując się na montaż podłogówki w domu?

 

Technologia montażu i zasada działania ogrzewania podłogowego

Przystępując do montażu instalacji ogrzewania podłogowego, w pierwszej kolejności na bazową posadzkę wykłada się izolację termiczną (np. styropian), na której układa się specjalne pętle z giętkich rurek PEX. W następnej fazie konieczne jest zastosowanie izolacji przeciwwilgociowej (np. folii), po czym przystępuje się do wykonania wylewki betonowej. Po wyschnięciu podłoża, na wierzch układa się zazwyczaj panele, kamień lub ceramikę – dedykowane dla ogrzewania podłogowego. Zasada działania podłogówki opiera się w głównej mierze na zjawisku promieniowania oraz – w mniejszym stopniu – na konwekcji.

 

Ogrzewanie podłogowe – jakie są zalety tego rozwiązania?

Niewątpliwą zaletą, zauważalną od samego początku użytkowania podłogówki, jest brak jakichkolwiek grzejników/kaloryferów, które ograniczają przestrzeń użytkową oraz psują estetykę wnętrza. Pomieszczenie z ogrzewaniem podłogowym jest więc bardziej „ustawne” i stwarza większe możliwości wykorzystania czy aranżacji. Dzięki temu, że ogrzewanie podłogowe oddaje ciepło przede wszystkim przez promieniowanie, w pomieszczeniu nie unosi się kurz, dlatego to rozwiązanie jest szczególnie polecane alergikom oraz astmatykom.

Bardzo ważnym plusem jest oszczędność energii, ponieważ prawidłowo działająca podłogówka powoduje, że temperatura odczuwalna jest wyższa. W rezultacie pozwala to o obniżenie zadanej temperatury nawet o 2 st. C – bez żadnego wpływu na komfort cieplny dla domowników. Ze względu na specyfikę ułożenia wężownicy wodnej, uzyskuje się efekt równomierności ogrzewania, ponieważ podłoga oddaje ciepło całą swoją powierzchnią. Przekłada się to również na znacznie lepszy komfort dla użytkowników.

 

Czy ogrzewanie podłogowe ma jakieś minusy?

Ogrzewanie podłogowe nie jest idealne i ma swoje minusy. Pierwszym jest duża bezwładność cieplna, a więc wolne nagrzewanie się i powolne wytracanie temperatury. Minus ten ma jednak znaczenie głównie w sytuacji, kiedy dochodzi do całkowitego wyłączenia ogrzewania i potrzeby ponownego uzyskania właściwego komfortu cieplnego dla człowieka. Problem ten praktycznie nie istnieje w lokalach mieszkalnych i dotyczy przede wszystkim powierzchni biurowych czy komercyjnych, gdzie z reguły ogranicza się ogrzewanie w godzinach wieczorno-nocnych.

Co prawda do awarii podłogówki dochodzi niezwykle rzadko, to jednak w momencie powstania nieszczelności, konieczne jest skuwanie fragmentu wylewki i ponowna odbudowa części podłogi. Dla niektórych osób wadą mogą być ograniczenia dla dodatkowych okładzin podłogowych, bowiem nie zaleca się m. in. stosowania dywanów.

Do wad zaliczyć można też uwarunkowania techniczne, ponieważ do montażu wydajnego i oszczędnego ogrzewania podłogowego, potrzeba co najmniej 20 cm wolnej przestrzeni. To czynnik, który w dużej mierze dyskwalifikuje możliwość wdrożenia takiego rozwiązania na etapie zwykłego remontu w istniejącym lokalu mieszkalnym. Zdecydowanie łatwiej i taniej jest wykonać podłogówkę w fazie budowy nowego domu.

Klienci Tefra House sami decydują, czy chcą zamontować w swoich domach ogrzewanie podłogowe czy też nie. Sprawdź jakie inne możliwości dajemy klientom budując domy w Kamionkach.