Smart Home – inteligentny dom w praktyce.

Rozwój technologiczny stwarza nam liczne udogodnienia w codziennym życiu, które pozwalają zaoszczędzić czas na wykonywanie rutynowych czynności, zapewniając zarazem odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dobrym tego przykładem jest system zarządzania budynkiem określany mianem inteligentnego domu (Smart Home). Rozwiązanie to, które z biegiem lat staje się coraz bardziej popularne, daje duże możliwości w zakresie zdalnej obsługi wielu instalacji oraz urządzeń znajdujących się wewnątrz budynku. Na czym polega ono w praktyce – o tym będzie mowa poniżej.

Co to jest dom inteligentny?

Smart Home umożliwia zarządzanie domem za pomocą smartfona. Zainstalowana w nim specjalna aplikacja pozwala na sterowanie ogrzewaniem, oświetleniem, oknami, roletami czy bramą garażową. Budynek wyposażony jest w układ czujników i detektorów oraz zintegrowany system zarządzania instalacjami i urządzeniami, które w nim się znajdują. Różne komponenty systemu przesyłają informacje, dzięki którym może on reagować na zmiany otoczenia wewnątrz i na zewnątrz, co wpływa na komfort i bezpieczeństwo użytkowania domu oraz zmniejszenie kosztów jego eksploatacji. Taki „nadzór” nad budynkiem odbywa się dzięki pracy zaprogramowanych algorytmów w trzech sferach:

• zarządzanie bezpieczeństwem
• zarządzanie energią
• sterowanie komfortem

Zarządzanie bezpieczeństwem

Zadanie to jest realizowane na kilku płaszczyznach, począwszy od ochrony przed pożarem, zalaniem, zatruciem tlenkiem węgla, a skończywszy na zabezpieczeniu przed włamaniem. W przypadku pojawienia się dymu uruchomią się nie tylko odpowiedzialne za jego wykrycie czujniki, ale też system odetnie dopływ gazu, otworzy okna, rolety i bramę wjazdową, by ułatwić służbom ratunkowym dostęp do budynku. Na smartfona zostanie też wysłana informacja z dokładną lokalizacją zdarzenia. Kiedy detektory zidentyfikują nieszczelność instalacji hydraulicznej lub wyciek wody z uruchomionej pralki, układ odłączy zawór oraz odetnie zasilanie w pralce, aby zatrzymać dalsze pobieranie wody i nie dopuścić do większego zalania. Smart Home chroni przed włamaniem w koordynacji z systemami alarmowymi i monitoringiem, co zapewnia stały podgląd budynku i jego otoczenia.

Zarządzanie energią

W tym zakresie system inteligentnego domu umożliwia optymalizację pracy ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia oraz innych urządzeń wykorzystujących energię elektryczną lub wodę. Algorytmy systemu pozwalają utrzymać pożądaną temperaturę w pomieszczeniach, jednocześnie zapobiegając stratom ciepła. W przypadku gdy zostawimy otwarte okno, automatyka wyłączy zimą ogrzewanie, natomiast latem chłodzenie. Sprzęty pracujące w trybie uśpienia zostaną odłączone od prądu na czas naszej nieobecności i automatycznie włączone kiedy powrócimy do domu. Podobnie jest z oświetleniem, chyba że zaprogramowaliśmy jego czasowe włączanie się.

Sterowanie komfortem

Pod określeniem tym kryje się głównie możliwość zdalnego sterowania sprzętem RTV oraz urządzeniami AGD. Ponadto system może np. przewietrzyć pomieszczenia, a potem je nagrzać albo też zaparzyć dla nas kawę w ekspresie zanim wrócimy do domu. Operacje te są możliwe dzięki takiemu ustawieniu automatyki, aby odnajdywała pozycję geograficzną naszego smartfona.

Posiadanie inteligentnego domu to niewątpliwie funkcjonalność i wygoda. Choć w naszym kraju rozwiązanie to nie jest jeszcze stosowane na szeroką skalę, budzi coraz większe zainteresowanie osób szukających domy. Wychodząc klientom naprzeciw, Tefra House podjęła współpracę z dostawcą inteligentnych rozwiązań w domach – firmą Somfy.

Jesteś zainteresowany poznaniem szczegółów o stosowaniu rozwiązań typu Smart na inwestycjach prowadzonych przez Tefra House? Zadzwoń do naszego specjalisty lub napisz maila a my skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24h.

One thought on “Smart Home – inteligentny dom w praktyce.

Comments are closed.