Baza wiedzy

dlaczego warto mieszkać w Kamionkach

Dlaczego warto mieszkać w Kamionkach?

Coraz więcej ludzi dostrzega zalety mieszkania poza miastem, trudno jednak zdecydować się na wybór konkretnej lokalizacji. Wszystkie osoby, które poszukują odskoczni od miejskiego zgiełku, cenią obcowanie z naturą i aktywny wypoczynek, z pewnością zainteresują Kamionki. To wyjątkowe miejsce, oferuje rodzinom czerpanie z unikalnego połączenia walorów przyrodniczych z funkcjonalnością niezbędnej do życia infrastruktury. Zachęcamy do lektury artykułu na temat tej malowniczej miejscowości, która – jak się okazuje – ma do zaoferowania mnóstwo różnych atrakcji. Czy warto zamieszkać w podpoznańskich Kamionkach? Przekonaj się sam!

Poznaj Kamionki pod… Poznaniem

Kamionki to urokliwy zakątek w gminie Kórnik, oddalony zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Poznania. Pierwsze wzmianki o tym miejscu datowane są już na koniec XIII w., jednak aktualna nazwa obowiązuje od 1580 r. Obecny podział terytorialny miejscowości wyróżnia Kamionki Północne, Kamionki Przy Lesie oraz Kamionki Stare. To największe sołectwo gminy (2095 ha), które w niemal 70% porośnięte jest lasami.

W Kamionkach mieszka teraz ponad 3,5 tys. osób, jednak perspektywy rozwoju i niewątpliwe walory tego miejsca sprawiają, że liczba ludności tej pięknej, zalesionej krainy sukcesywnie wzrasta. Oprócz rozległego kompleksu leśnego, niedaleko Kamionek przepływa rzeka Kopla (zwana też potocznie Kroplą) oraz Babinka i Głuszynka. Tak urzekające plenery – sprzyjają odpoczynkowi od miejskiego hałasu, ale jednocześnie lokalizacja Kamionek – umożliwia szybki kontakt z „cywilizacją” i dogodny dojazd dla osób pracujących w centrum poznańskiej aglomeracji.

Kamionki – zielone płuca Wielkopolski, czyli raj dla sportu i rekreacji

Wśród wielu niezaprzeczalnych zalet, jakie charakteryzują Kamionki, największe to liczne atrakcje przyrodnicze, które sprzyjają aktywnej rekreacji i błogiemu wypoczynkowi na łonie natury. W otoczeniu lasów, meandrujących w dolinach rzek i ukwieconych pól, przebiegają piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Kamionki to prawdziwy raj dla cyklistów, biegaczy i spacerowiczów! W ramach pieszej turystyki, mieszkańcy mogą skorzystać z fragmentu przebiegającego przez Kamionki szlaku nr 186, którego całkowita długość wynosi aż 74 km. Wszyscy amatorzy dwóch kółek, mają z kolei do dyspozycji 61-kilometrową trasę – Kórnicki Pierścień Rowerowy, prowadzącą przez okoliczne atrakcje wielkopolskiego regionu.

W samych Kamionkach nie brakuje również innych ciekawych leśnych traktów do uskutecznienia rodzinnych wycieczek. Runo pobliskich lasów obfituje w jagody, poziomki i dzikie maliny. Jesienią można tam znaleźć szlachetne prawdziwki, kozaki, maślaki, a wytrawni znawcy grzybów z pewnością przyniosą także do domu opieńki do zamarynowania. Miłośnicy historii również znajdą tu coś dla siebie, np. zamek w pobliskim Kórniku, którego geneza sięga czasów Średniowiecza.

W Kamionkach jest też duża liczba obiektów sportowych, na których w zorganizowanej formie odbywają się zajęcia grupowe dla najmłodszych, młodzieży oraz dorosłych. Przez cały rok dzieci i młodzież mają możliwość uprawiania m. in. piłki nożnej, siatkówki, unihokeja czy szermierki. Do dyspozycji dorosłych jest z kolei futbol (funkcjonuje nawet drużyna oldbojów), doskonale wyposażona siłownia oraz ćwiczenia jogi, aerobiku czy fitness. Zajęcia odbywają się na obiektach nowoczesnego kompleksu szkolnego, w KS Avia Kamionki, a także w okolicznych prywatnych centrach treningowych.

(Nie)daleko od cywilizacji

Kamionki to idealny kompromis dla ludzi, którzy ze względu na różne okoliczności nie mogą tracić kontaktu z miastem, jednak ponad wszystko cenią sobie spokój i zdrowy tryb życia. Brak zakładów przemysłowych oraz powszechność inwestycji w ekologiczne źródła energii – sprawia, że powietrze w Kamionkach jest czyste i pozbawione smogu. Wyjątkowy mikroklimat jest także zasługą wszechobecnej zieleni, która filtruje zanieczyszczenia środowiskowe oraz produkuje tlen, sukcesywnie dbając o wysoką jakość powietrza.

Kolejną zaletą lokalizacji jest bliskość i dogodny dojazd do Poznania, od którego Kamionki dzieli zaledwie 17 km (ok. 18 minut jazdy samochodem). Jeszcze mniej, bo jedynie o 10 km, oddalona jest autostrada A2 (m. in. Poznań-Łódź-Warszawa). Ponadto, w kierunku Poznania regularnie kursują trzy linie autobusowe.

szkoła w KamionkachPrawdziwym powodem do dumy dla Kamionek jest z pewnością nowoczesny kompleks edukacyjny, jaki powstał w obrębie szkoły podstawowej. W ramach zespołu budynków/obiektów, oprócz „podstawówki”, jest tam też przedszkole, żłobek, hala sportowa oraz kilka wielofunkcyjnych boisk wraz z zapleczem socjalnym i parkingowym. W Kamionkach nie ma również problemu z zaopatrzeniem w żywność czy inne artykuły niezbędne do funkcjonowania, ponieważ jest tu wystarczająca ilość lokalnych sklepów. Większe i bardziej kompleksowe zakupy można też zrobić w jednym z dwóch marketów, jakie znajdują się na terenie Kamionek.

 

Wyjątkowa społeczność w Kamionkach

Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa aktywność lokalnej społeczności, która nie stroni od różnych lokalnych inicjatyw. Do tradycji Kamionek przeszła organizacja rodzinnych rajdów rowerowych, konkursy na urządzenie kwiatowych rabatek czy okolicznościowych festynów. Mieszkańcy organizują również pchle targi oraz warsztaty artystyczne, w czasie których tworzą świąteczne stroiki i inne kompozycje. Aktywność lokalnej społeczności uwidacznia się także na fanpage’u FB, na którym – w ramach dobrosąsiedzkiej pomocy – wymieniają się oni poradami, wskazówkami oraz różnymi rzeczami, „płacąc” tajemniczą „walutą kamionkową”… 😉

Społeczność w Kamionkach stale się rozrasta, bowiem w okolicy przybywa inwestycji deweloperskich. W ramach budownictwa mieszkaniowego, w Kamionkach postają kolejne nowoczesne osiedla domów jednorodzinnych.

 

Kamionki? Naturalnie!

Coraz więcej osób decyduje się zamieszkać poza miastem. Poszerzająca się oferta Kamionek, ukierunkowana na zaspokajanie potrzeb swoich mieszkańców – wpływa na sukcesywne podnoszenie atrakcyjności tego miejsca. Olbrzymie połacie zielonych lasów i łąk, a przy tym dogodna komunikacja z większymi miastami poznańskiej aglomeracji – sprawia, że powoli przybywa mieszkańców Kamionek. Cisza, spokój, czyste powietrze, otoczenie urzekającej przyrody, łatwy dostęp do ekologicznej żywności – sprzyjają osiągnięciu wewnętrznej harmonii, wydajniejszej pracy oraz efektywniejszej nauce. Wszechobecna życzliwość sąsiedzka, mnóstwo ciekawych inicjatyw lokalnych, możliwość całorocznego aktywnego wypoczynku – to kolejne niewątpliwe walory tego miejsca. Wszystko to sprawia, iż oferowane przez Kamionki warunki, to doskonały powód, aby zamieszkać w tej zielonej krainie wraz z całą rodziną!

 

Jeśli szukasz nieruchomości w tych okolicach, sprawdź Domy na sprzedaż w Kamionkach, które są w ofercie Tefra House.

Rękojmia dewelopera

Rękojmia i gwarancja na mieszkanie od dewelopera

Mniejsze bądź większe usterki mogą przytrafić się nawet w nowym mieszkaniu – kupionym na rynku pierwotnym. Zdarza się, że ujawniające się wady, nie są wynikiem świadomego niedopatrzenia dewelopera, bowiem często wina leży również po stronie producenta albo innych okoliczności. Mieszkanie deweloperskie dla wielu ludzi jest spełnieniem marzeń, otwarciem nowego etapu w życiu oraz źródłem mnóstwa emocji, które mogą ograniczyć czujność podczas odbioru nieruchomości, przez co łatwo jest przeoczyć różne mankamenty. Na szczęście na straży interesów nabywców mieszkań od dewelopera, stoi szereg instrumentów prawnych, które pomogą w skutecznym wyegzekwowaniu naprawy czy nawet finansowego zadośćuczynienia m.in. rękojmia dewelopera. W niniejszym artykule omówimy zagadnienia rękojmi i gwarancji.Czytaj więcej

Home Office Tefra

Home office – jak urządzić biuro w domu?

Stan zagrożenia epidemicznego oraz związane z nim restrykcje, przyczyniły się też do reorganizacji w obszarze pracy zawodowej. Ograniczenia w zakresie dostępu do zakładu pracy oraz brak możliwości kooperacji biznesowej w tradycyjnej formie, w wielu przypadkach wymusiły pracę w domu i zdalny kontakt. Okazuje się, że praca w domu może być przyjemna, efektywna i wiązać się z szeregiem innych korzyści, ważne jest jednak, aby zapewnić sobie optymalne warunki dla pracy w domu. Zaaranżowanie przytulnego i funkcjonalnego biura w mieszkaniu czy domu, jest możliwe zarówno poprzez modernizację przestrzeni, jak też na etapie budowy rodzinnego lokum. Przyjrzyjmy się zatem zagadnieniu home office oraz zobaczmy – jak w prosty sposób urządzić biuro w domu.

 

Czytaj więcej

Podatek zakup domu

Kto płaci podatek przy zakupie domu?

Zanim nowy właściciel domu będzie mógł uczcić zakup domu butelką drogiego szampana, powinien w pierwszej kolejności upewnić się czy nie musi zabezpieczyć wcześniej środków finansowych na podatek. Mowa tutaj o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli popularnym PCC, jakiego uiszczenie – obok innych opłat – bywa wymagane przy niektórych transakcjach. Jak sprawy podatkowe kształtują się w przypadku kupna domu czy mieszkania na rynku wtórnym, a jak wygląda to w momencie nabycia nieruchomości mieszkalnej od dewelopera? Wszystkiego, czego potrzebujesz wiedzieć – dowiesz się z lektury niniejszego artykułu.

 

Czytaj więcej

Dom poza miastem

Dom poza miastem czy mieszkanie w centrum?

Mnóstwo osób wkraczających w dorosłe życie albo noszących się z zamiarem zmiany dotychczasowego miejsca zamieszkania, zmaga się z dylematem – dom poza miastem czy mieszkanie w bloku? Wbrew pozorom, decyzja nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Ograniczeniem dla posiadania domu często bywa stereotypowe wyobrażenie, iż jest on dużo droższy, niż mieszkanie, ale nie bez znaczenia są także zobowiązania zawodowe, względy zdrowotne czy nawet światopogląd. Niekiedy życiowe plany i priorytety, mogą zostać przeorientowane przez obiektywne okoliczności. Wszyscy doświadczyliśmy w ostatnim czasie powszechnej izolacji, jaką zafundowała nam epidemia koronawirusa. Tego rodzaju zdarzenia, także mogą mieć w przyszłości niebagatelny wpływ na preferencje w zakresie miejsca zamieszkania znacznej części społeczeństwa.

 

Czytaj więcej

Co warto sprawdzić przed zakupem domu?

Kupno domu dla wielu osób – obok ślubu czy narodzin dziecka – jest najważniejszym wydarzeniem w życiu. Potencjalnej transakcji zakupu domu, towarzyszy olbrzymi bagaż emocji, które nie są najwłaściwszym doradcą w sytuacji, kiedy niezbędna jest obiektywna ocena i racjonalne podejście. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przed nabyciem domu, żeby przez kolejne lata nie ponosić przykrych konsekwencji jakiegoś przeoczenia bądź zaniechania? Okazuje się, że kwestie, jakie warto sprawdzić przed zakupem domu, różnią się w zależności od tego – czy decydujemy się na nieruchomość z rynku wtórnego albo od dewelopera.Czytaj więcej

Podział quoad usum – co to jest?

Dla większości osób – zwrot quoad usum jest całkowicie obcobrzmiącym sformułowaniem, jednak z pewnością wielu miało w praktyce do czynienia z rozstrzygnięciami wynikającymi z takiej specyficznej umowy.
Czytaj więcej