instalacje elektryczne w domu

Jak zaplanować elementy instalacji elektrycznej w nowym domu?

Instalacja elektryczna, na którą składają się m. in. gniazdka, włączniki, oświetlenie, a także niewidoczne przewody oraz rozdzielnica – jest bardzo ważnym elementem każdego domu. Właściwy dobór parametrów prądowych instalacji, który wpływa na stabilność zasilania i bezpieczeństwo użytkowania, to domena specjalistów. Rozmieszczenie poszczególnych punktów elektrycznych i świetlnych determinuje z kolei komfort i funkcjonalność korzystania z przestrzeni użytkowej domu. Mieszkańcy starszych nieruchomości mają ograniczony wpływ na układ gniazdek czy włączników i zazwyczaj zmuszeni są dopasować się do istniejącej instalacji elektrycznej bądź przeprowadzić kosztowny remont generalny. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób nabywających nowy lokal na rynku pierwotnym. W ramach umowy deweloperskiej, przyszły właściciel domu często ma możliwość dokonania zmian lokatorskich, a w ich obrębie – ustalić własne preferencje odnośnie rozmieszczenia różnych elementów elektryki. Dlaczego warto skorzystać z takiej opcji?

Zmiany lokatorskie w zakresie elektryki

Koszt przebudowy instalacji i modyfikacji w obrębie ilości oraz rozmieszczenia gniazdek, przełączników i punktów oświetleniowych na wczesnym etapie budowy domu jest stosunkowo niewielki. Cała praca polega głównie na przesunięciu, uzupełnieniu bądź rezygnacji z jakichś punktów, ujętych w oryginalnym projekcie instalacji elektrycznej.

Rozmieszczenie elementów instalacji elektrycznej w łazience

Liczba gniazdek, jaka zwykle pojawia się w projektach deweloperskich – jest ograniczona do niezbędnego minimum. Oprócz zabezpieczenia zasilania dla pralki i jednego gniazda ogólnego, warto zwiększyć ilość punktów, rozważając np. montaż suszarki, dodatkowego grzejnika czy korzystania ze szczoteczek elektrycznych, golarek itp. urządzeń. Rozbudowana instalacja elektryczna pozwala również na zabudowę lustra z podświetleniem ledowym albo kabiny prysznicowej z radiem.

Jak najlepiej rozplanować elektrykę w kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym najczęściej dochodzi do ingerencji w instalację elektryczną w ramach zmian lokatorskich. Wynika to przede wszystkim z coraz popularniejszej formy montażu urządzeń kuchennych w zabudowie oraz wyboru mebli na wymiar. Gniazdka zasilające dla lodówki, zmywarki, czy piekarnika – muszą mieć dosyć precyzyjnie określoną lokalizację, ponieważ ograniczeniem jest oryginalna długość przewodów tego typu sprzętu. Dobrze jest montować je tuż obok urządzeń AGD, na wysokości 30-50 cm od podłogi – aby mieć do nich łatwy dostęp poprzez sąsiadującą obok szafkę. W miejscu montażu okapu, warto pozostawić ok. 1 m luźnego przewodu. W przypadku płyty grzejnej oraz piekarnika, należy pamiętać, że sprzęty te mogą wymagać zasilania trójfazowego.
Jeżeli chodzi o tzw. małe AGD, trzeba policzyć niezależne gniazda np. dla ekspresu do kawy, czajnika elektrycznego bądź robota kuchennego. Gniazda takie powinny być umieszczone bezpośrednio nad blatem roboczym. Opcjonalnie można rozważyć rozwiązanie w postaci specjalnych gniazd wpuszczanych w blat, wówczas trzeba zabezpieczyć odpowiednią długość przewodu zasilającego. Rozplanowanie całego wyposażenia i umeblowania kuchni, w tym ewentualnego utworzenia strefy jadalni – pozwala również na właściwe umiejscowienie instalacji pod oświetlenie.

Elektryka w pokojach

Rozmieszczenie gniazdek i punktów świetlnych w salonie, sypialni i pozostałych pokojach, uzależnione jest w dużej mierze od lokalizacji sprzętu RTV, kompletu wypoczynkowego, biurek i innych mebli. Im wcześniej uda się zaplanować docelową aranżację wnętrza, tym łatwiej dopasować poszczególne elementy instalacji elektrycznej. Oprócz oświetlenia podstawowego, nie należy zapominać o dodatkowych punktach świetlnych, jak np. ozdobne kinkiety czy dekoracyjne podświetlenie witryn.
Osobną, ale równie istotną kwestią jest okablowanie i gniazda internetowe. Ze względu na potencjalnie dużą liczbę odbiorników wykorzystujących łącze internetowe, warto rozbudować instalację LAN. Zaleca się poprowadzenie dwóch kabli i niezależnych gniazd internetowych dla technologii Smart TV, konsoli, routera, dekodera satelitarnego czy IPTV.

O czym jeszcze należy pamiętać?

W trakcie weryfikacji branżowego projektu elektrycznego dla domu, warto także zwrócić uwagę na doprowadzenie zasilania na taras, balkon czy zbudowanie niezależnego przyłącza ogrodowego. Ze względu na czynniki atmosferyczne, wszystkie widoczne elementy plenerowej instalacji – powinny być hermetyczne i posiadać odpowiedni stopień ochrony IP.

Interesuje Ciebie Dom w Kamionkach ? Odwiedź naszą nową stronę Koncept by Tefra House.