ustalenia punktów wodno kanalizacyjnych

Ustalanie punktów wodno-kanalizacyjnych – na co zwrócić uwagę?

Szybkie decyzje i wcześniejszy wybór w obszarze rozwiązań użytkowych, takich jak pralka, suszarka, zmywarka czy strefa kąpieli – pozwala na dokonanie pożądanych zmian lokatorskich w zakresie punktów wodno-kanalizacyjnych. Wprowadzenie modyfikacji na początkowym etapie budowy, pozwala na uniknięcie czasochłonnych i kosztownych przeróbek. Warto także zawczasu zapoznać się z praktycznymi wskazówkami i poradami dotyczącymi wybranych zagadnień w obrębie domowej instalacji wod-kan. Odpowiednie rozmieszczenie punktów wodno-kanalizacyjnych pozwala na komfortowe użytkowanie nowego domu oraz bezproblemową eksploatację różnych sprzętów AGD.

Łazienka – planowanie punktów wod-kan w ramach zmian lokatorskich

W domach jednorodzinnych często spotyka się wydzielone pomieszczenie techniczne, w którym można zamontować pralkę i suszarkę. Wiele osób wciąż wybiera jednak tradycyjną lokalizację dla tego typu urządzeń, czyli łazienkę, chociaż można się również zetknąć z konfiguracją „pralka plus zmywarka” w strefie kuchennej. Jeśli chodzi o pralkę, to standardowo potrzebuje ona podejścia wodociągowego z odpowiednim ciśnieniem (ok. 0,1 MPa) oraz odejścia kanalizacyjnego.

Suszarka może znajdować się obok pralki bądź na niej. Na rynku dostępne są dwa rodzaje suszarek elektrycznych – wywiewowe (ewakuacyjne) oraz kondensacyjne. Oba modele wymagają zasilania elektrycznego, natomiast pierwszy z nich musi być podłączony do instalacji wentylacyjnej (usunięcie pary). Suszarka kondensacyjna może mieć osobny zbiornik na skroploną parę bądź też bezpośrednie odprowadzenie do kanalizacji. Odpływy pralki i suszarki mogą trafiać do jednej rury kanalizacyjnej, jednak ważne, aby były zaopatrzone w syfon, aby nieprzyjemne zapachy nie trafiały do wypranych i suszonych ubrań.

W sytuacji, gdy w łazience ma znaleźć się pralka o ładowności do 6 kg, to średnica podejścia nie powinna być mniejsza, niż 50 mm. Przy urządzeniach o pojemności dla wsadu ok. 12 kg – zaleca się już średnicę odpływu co najmniej 70 mm.

Czym jest odpływ liniowy i dlaczego deweloper musi wiedzieć o nim wcześniej?

Odpływ liniowy w kabinie prysznicowej zamiast tradycyjnego brodzika, to rozwiązanie, które ze względu na funkcjonalność i wyjątkowy efekt – coraz bardziej zyskuje na popularności. Aby jednak móc cieszyć się bezprogowym natryskiem, zamiar montażu odpływu liniowego należy zgłosić wykonawcy z odpowiednim wyprzedzeniem. Największym problemem może bowiem okazać się wcześniejsze wykonanie zbyt niskiej wylewki, w której nie zmieści się kompletny zestaw dla tego rozwiązania.

Początkowym etapem montażu odpływu liniowego jest wykonanie podejścia kanalizacyjnego, z zachowaniem odpowiedniego spadku dla rur odprowadzających (ok. 2,5%). Na rynku można znaleźć praktyczne odpływy z bardzo płaskim syfonem, osadzone na specjalnych rusztowaniach z regulacją nóżek. Im mniejsza wysokość całego zestawu – tym potrzebna jest niższa wylewka. Kratka ściekowa powinna być osadzona ok. 1-2 mm poniżej docelowego poziomu płytek. W zależności od umiejscowienia odpływu liniowego, należy zastosować spadek na powierzchni – jednostronny, jeśli kratka znajdzie się pod ścianą lub dwuspad – gdy odpływ przebiegał będzie środkiem kabiny prysznicowej.

Zmywarka w kuchni – przyłącze i odprowadzenie

Wygoda i oszczędność wody sprawiają, że powszechnym widokiem w kuchniach większości domów – jest zmywarka. Podłączenie zmywarki do instalacji wod-kan nie jest zbyt skomplikowane. Z reguły zmywarkę zasila się zimną wodą, ale można też spotkać modele, do których opcjonalnie podłącza się ciepłą wodę (do 60 st. C) – co pozwala zaoszczędzić energię na podgrzewanie. Przyłącze wodne powinna zapewniać przepływ na poziomie 10-15 l/min., a ciśnienie wahać się pomiędzy 0,1 a 1,0 MPa.

Zwyczajowo, zmywarkę umieszcza się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchennego zlewu, co umożliwia podłączenie jej pod baterię i korzystanie z jednego przyłącza wody oraz odpływu kanalizacyjnego. W momencie, kiedy przewidziana jest inna lokalizacja dla zmywarki, konieczne będzie podprowadzenie niezależnego podejścia wody i osobnego odprowadzenia ścieków do kanalizacji.

 

Zapoznaj się z najnowszą najnowszą inwestycją: Domy w Kamionkach