Home Office Tefra

Home office – jak urządzić biuro w domu?

Stan zagrożenia epidemicznego oraz związane z nim restrykcje, przyczyniły się też do reorganizacji w obszarze pracy zawodowej. Ograniczenia w zakresie dostępu do zakładu pracy oraz brak możliwości kooperacji biznesowej w tradycyjnej formie, w wielu przypadkach wymusiły pracę w domu i zdalny kontakt. Okazuje się, że praca w domu może być przyjemna, efektywna i wiązać się z szeregiem innych korzyści, ważne jest jednak, aby zapewnić sobie optymalne warunki dla pracy w domu. Zaaranżowanie przytulnego i funkcjonalnego biura w mieszkaniu czy domu, jest możliwe zarówno poprzez modernizację przestrzeni, jak też na etapie budowy rodzinnego lokum. Przyjrzyjmy się zatem zagadnieniu home office oraz zobaczmy – jak w prosty sposób urządzić biuro w domu.

 

(R)ewolucja w pracy zawodowej, czyli dlaczego home office?

Czy praca w domu to konieczność, a może raczej świadomy wybór? Koronawirus z pewnością przyczynił się do popularyzacji home office, jednak warto zaznaczyć, że taki system pracy już wcześniej traktowany był przez wielu jako swoisty styl życia. Praca w domu do wygodna forma zawodowej aktywności – zarówno dla osób zatrudnionych na etacie, jak i wykonujących tzw. wolny zawód (freelancer). Obecnie coraz więcej firm umożliwia pracownikom wykonywania części obowiązków w domu – co dla obu stron bywa sporym udogodnieniem i ma mnóstwo zalet (np. swobodne dysponowanie czasem, niższe koszty przy B2B itd.). Stworzenie odpowiednich warunków dla home office, dzięki wielu ergonomicznym i innowacyjnym rozwiązaniom, jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać.

 

Zadbaj o funkcjonalność i ergonomię

Komfort dysponowania osobnym pokojem, w którym można urządzić home office, nie przytrafia się każdemu. Właścicielom większych domów bądź osobom, których dzieci opuszczają rodzinne gniazdo, zwalniając młodzieżowy pokój – zdecydowanie prościej jest wygospodarować niezależną przestrzeń do pracy. Powierzchnia niezbędna do urządzenia domowego biura zależy od specyfiki zawodowej działalności. W dobie powszechnej digitalizacji i tworzenia wielozadaniowych rozwiązań, w większości przypadków do zaaranżowania biura wystarczy niewielka przestrzeń. Podstawowym elementem home office jest biurko, które może stanowić uniwersalny blat/stół, dlatego często kącik do pracy urządzany jest w salonie, kuchni czy sypialni.

Naturalnym miejscem do wydzielania powierzchni biurowej w domu są naroża, wnęki lub przestrzeń za drzwiami. Świetną opcją są także niezwykle efektowne – stałe albo mobilne przepierzenia (np. ażurowe), a także książkowy regał. Najlepszym rozwiązaniem jest aranżacja domowego biura w sąsiedztwie okna z dostępem światła słonecznego. Doskonałym pomysłem na przechowywanie dokumentów w pomieszczeniu o różnych funkcjach, jest zastosowanie meblowego słupka z roletą nawiązującą kolorystycznie do wnętrza. Takie meble pomogą również zamaskować drukarkę czy komputer. Właściwie zorganizowana przestrzeń robocza dla home office, pomaga w zachowaniu porządku i wpływa bezpośrednio na większą wydajność pracy.

 

Stylizacja domowego kącika do pracy ma znaczenie

Warto zaznaczyć, że uzupełnieniem dla ciekawego i kompleksowego urządzenia miejsca na home office, jest też odpowiednia stylizacja otaczającej przestrzeni oraz różne dodatki. Strefa kącika biurowego, wkomponowanego w pomieszczenie o innej funkcji – może, ale nie musi mieć niezależnej aranżacji kolorystycznej. Jeśli mamy możliwość swobodnego wyboru tonacji kolorystycznej do home office, powinniśmy raczej postawić na jednolite, subtelne, np. pastelowe barwy. Zbyt intensywne kolory albo duże nagromadzenie dekoracyjnych motywów na ścianie – może działać rozpraszająco, przez co trudniej o utrzymanie niezbędnej do pracy koncentracji. Dowiedziono także, iż obecność zieleni, sprzyja utrzymaniu optymalnej energii do pracy i dobrego nastroju. Warto więc rozważyć otoczenie domowego biura kwiatami, np. jakąś pnącą rośliną, którą można przyozdobić ażurowe przepierzenie. Sposobów na udaną i funkcjonalną aranżację home office jest mnóstwo, a jedynym ograniczeniem pozostaje wyobraźnia…

Zapoznaj się z inwestycjami Tefra House, które spełniają wszelkie warunki do urządzenia przytulnego domowego biura!