Zarówno na etapie budowy domu we własnym zakresie, jak i podczas wprowadzania zmian lokatorskich w projekcie deweloperskim, ważną kwestią jest ustalenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń. Wielkość pomieszczeń w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji przyszłych użytkowników. Uwzględnienie pożądanych wymiarów wnętrza w fazie budowy, pozwala później na funkcjonalną aranżację przestrzeni i zabudowę meblową, która będzie spełniać oczekiwania wszystkich domowników. Na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu domu i jakie są optymalne wymiary dla różnych rozwiązań użytkowych oraz zabudowy mebli?
Parametry pomieszczeń przy projektowaniu nowego domu
Wielkość domu, a tym samym i pomieszczeń, uzależniona jest od wielu różnych okoliczności. Wśród czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, jest m. in. docelowa liczba mieszkańców/użytkowników, specyfika ich pracy, odpoczynku, spędzania wolnego czasu, a także pomysł urządzenia i funkcja danego wnętrza. Tak jak i w życiu, tak też w przypadku budowy domu – najlepszy wydaje się złoty środek, czyli zoptymalizowanie powierzchni pomieszczeń pod kątem potrzeb i możliwości. Przewymiarowanie wpływa bezpośrednio na cenę budowy domu oraz wyższe koszty późniejszej eksploatacji (np. ogrzewanie). Z kolei niezabezpieczenie minimalnych wymiarów – sprawia, że pomieszczenia nie spełniają swojej funkcji, bywają mniej ustawne i uniemożliwiają pożądane wykończenie oraz wyposażenie wnętrza.
Deweloperzy zwykle stosują standardowe, zgodne z obowiązującymi normami i trendami wymiary pomieszczeń, nie są w stanie jednak przewidzieć indywidualnych preferencji oraz potrzeb lokatorów. Na szczęście dzięki zmianom lokatorskim, możliwe jest wcześniejsze zaingerowanie w niektóre rozwiązania, jak również wymiary użytkowe pomieszczeń. W przypadku zmian lokatorskich, możliwe są m. in. korekty w układzie ścian działowych, wielkości otworów drzwiowych czy lokalizacji i parametrów wnęk.
Jaka jest optymalna powierzchnia dla kuchni, łazienki, sypialni i salonu?
Kluczem jest umiejętne zarządzanie i gospodarowanie przestrzenią – wówczas powierzchnia całkowita domu może być mniejsza. Przyjmuje się, że dla komfortowego mieszkania dla 3-4-osobowej rodziny, w zupełności wystarczy metraż 90-100 m2 funkcjonalnie zaaranżowanej powierzchni. Warto pamiętać, że pomysłowa zabudowa miejsca pod schodami albo skosów na poddaszu – pozwala na tworzenie dodatkowych przestrzeni technicznych, dzięki czemu można „odchudzić” powierzchnię projektowanego domu.
Jeśli chodzi o salon, to jego minimalna powierzchnia nie powinna być mniejsza, niż 20 m2, natomiast w sytuacji, gdy znajdzie się w nim także strefa jadalni – to wielkość sugerowana salonu musi mieć 25-30 m2. Należy zaznaczyć, że szerokość salonu, która umożliwia wygodne rozmieszczenie mebli czy sprzętu RTV – nie powinna być mniejsza od 3,6 m.
Komfortowa i funkcjonalna kuchnia wymaga powierzchni ok. 12-15 m2, a łazienki min. 6 m2. W momencie, kiedy użytkownicy decydują się na montaż w głównej łazience dwóch umywalek (sprawdza się przy wychodzeniu z domu całej rodziny w jednym czasie), wielkość pomieszczenia musi być odpowiednio większa.
Standardowa wielkość sypialni to ok. 10-12 m2, jednak w przypadku łóżka małżeńskiego – konieczne jest zwiększenie tej powierzchni do ok. 18-20 m2, co umożliwia dodatkowo wydzielenie np. miejsca na garderobę.
Ciągi komunikacyjne zwykle zajmują ok. 15% całkowitej powierzchni domu. Ważną kwestią są też otwory drzwiowe, w tym ich lokalizacja oraz szerokość. Na etapie zmian lokatorskich warto zwrócić uwagę na takie umiejscowienie otworów na drzwi wewnętrzne, aby np. zmieścić za nimi w pomieszczeniu szafę. Nie należy również przewężać tych przestrzeni – optymalna szerokością dla otworów drzwiowych wydaje się 90 cm, która umożliwia montaż skrzydła „80”.
Optymalne wymiary mebli i zabudowy wnękowej
Doskonałym sposobem na zagospodarowanie wszelkiego rodzaju wnęk – jest specjalna zabudowa meblowa. Na etapie budowy domu czy wprowadzania zmian lokatorskich, istnieje jeszcze możliwość wpłynięcia na głębokość wnęki, dlatego warto postawić w tym względzie na sprawdzone rozwiązania. Szafę wnękową można zbudować praktycznie w każdym pomieszczeniu, ale o ile w łazience wystarczy na nią nawet ok. 15-20 cm, to szafa na ubrania powinna być znacznie głębsza.
Jeżeli szafa przeznaczona będzie do przetrzymywania ubrań na wieszakach, to głębokość wnęki powinna wynosić 65-70 cm. Wymiar ten trzeba będzie zwiększyć o kolejne 10 cm, w momencie, kiedy użytkownik zdecyduje się na rozwiązanie w postaci drzwi przesuwnych. W szafie wnękowej, oprócz ubrań, da się także schować np. deskę do prasowania czy odkurzacz, można też od góry wydzielić strefę dla pawlacza – do przechowywania sezonowych rzeczy.