Obecnie na rynku deweloperskim, jak również w przypadku budowy swoich „czterech kątów” we własnym zakresie, można zaobserwować silny trend oparty na inwestowanie w nowoczesne rozwiązania dla domu. U podstaw tego leżą różne względy, m. in. związane z zapewnieniem wyższego komfortu mieszkania, aspekty ekonomiczne albo zwiększająca się świadomość w zakresie potrzeby dbania o środowisko naturalne. Co ciekawe, okazuje się, że większość nowoczesnych rozwiązań, jakie możemy wdrożyć w domu, łączy w sobie cechy funkcjonalności, oszczędności oraz ekologii, stąd cieszą się one rosnącym zainteresowaniem.
Postaw na funkcjonalne rozwiązania – bądź smart!
Systemy inteligentnego domu, zwane również smart home, znane są już od kilku lat, jednak producenci stale poszerzają spektrum ich działania oraz funkcjonalności. Technologia smart dedykowana do obsługi i zarządzania różnymi domowymi systemami, może być bardziej lub mniej złożona. Nad całością czuwa specjalna centrala sterująca, z którą zintegrowanych może być wiele modułów z czujnikami, monitorujących szereg zadań, czynników czy zdarzeń. W praktyce system smart home to sieć połączonych ze sobą urządzeń, odpowiedzialnych za różne funkcje w mieszkaniu czy domu. Zarządzanie poszczególnymi funkcjami, odbywa się za pośrednictwem panelu, jaki w formie specjalnej aplikacji można wyświetlić na laptopie albo smartfonie. Do najpopularniejszych elementów funkcjonujących w ramach smart home, należą m. in.:
- moduł sterowania temperaturą i ogrzewaniem całego wnętrza lub poszczególnych pomieszczeń domu,
- system alarmu,
- sieć monitoringu wizyjnego (kamery),
- moduły sterujące ruchomością w obrębie drzwi i okien (np. opcja uchylania/zamykania skrzydeł),
- układ sterowania oświetleniem,
- moduł umożliwiający załączanie lub wyłączanie napięcia w gniazdach, a więc pośrednio także podłączonych do nich urządzeń,
- czujniki wilgotności i wiele innych.
Sterowanie i kontrola różnymi procesami zachodzącymi w domu, może odbywać się z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu.
Fotowoltaika, czyli słońce w służbie nowoczesnego domu
Darmowa energia elektryczna to marzenie każdego z nas, dlatego montaż paneli fotowoltaicznych, cieszy się niesłabnącym powodzeniem wśród posiadaczy własnej nieruchomości. Poważnym argumentem dla zastosowania instalacji przetwarzającej energię słoneczną na prąd są różnego rodzaju finansowe udogodnienia, w postaci dotacji, subwencji czy odliczeń podatkowych. Nadwyżki produkcyjne darmowej energii można oddawać do sieci ogólnej i ponownie odbierać ją w okresach mniejszej wydajności pracy fotowoltaiki (głównie jesień i zima). Za tego typu usługę, zakład energetyczny potrąca jedynie 20% „prowizji”, a więc nieodpłatnie możemy na powrót odebrać 80% wprowadzonych do sieci nadwyżek energii elektrycznej. Właściwie zaprojektowane i skonfigurowane instalacje solarne, pozwalają nie tylko zaspokoić zapotrzebowanie na prąd dla wnętrza domu. Wyprodukowana energia elektryczna może bowiem z powodzeniem zasilić przydomowe oświetlenie, a nawet akumulatory auta elektrycznego i hybrydowego.
Czy rekuperacja pomoże zmniejszyć wydatki na ogrzewanie?
Rekuperacja jest specyficznym systemem mechanicznej wentylacji z tzw. odzyskiem ciepła. Zastosowanie tej innowacyjnej instalacji w domu, wiąże się z szeregiem korzyści – zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i portfela. W przypadku wentylacji grawitacyjnej, mamy do czynienia z dużymi stratami ciepła, co ma szczególne znaczenie w sezonie zimowym. Zadaniem efektywnego rekuperatora, jest ogrzewanie zaciąganego z zewnątrz – świeżego powietrza, ciepłem powietrza wydmuchiwanego z domu. Odzyskane ciepło z procesu wentylacji, sprawia, że do zapewniania optymalnej temperatury wnętrza, trzeba zużyć znacznie mniej energii. Wymierne oszczędności wynikające z rekuperacji, mogą w niektórych okresach sięgać nawet 50%!
Dodatkową zaletą tego systemu jest świeże powietrze w domu przez cały rok, bez potrzeby wietrzenia pomieszczeń. Elementem profesjonalnych systemów rekuperacji są wysokiej klasy filtry, które zapobiegają przedostawaniu się do domu kurzu, smogu, a także alergenów w postaci pyłków roślin. Warto zaznaczyć, że ze względu na dość złożony system orurowania, rekuperację zdecydowanie łatwiej jest zaplanować na etapie budowy domu.
Innowacyjne pompy ciepła – inwestycja… z gruntu dobra
Właściciele domów coraz częściej decydują się również na zabudowę na swojej posesji pompy ciepła. Istnieją różne rodzaje pomp, jednak wszystkie one mogą efektywnie pracować niezależnie od pory roku, ponieważ wykorzystują ciepło geotermalne, jak i energię słoneczną zakumulowaną w gruncie, podziemnych wodach czy powietrzu. Nowoczesne pompy ciepła funkcjonujące w układzie powietrze-woda – to innowacyjne rozwiązanie. Przekłada się ono na oszczędność ogrzewania domu oraz możliwość podgrzewania ciepłej użytkowej, a opcjonalnie nawet chłodzenie. Ten typ pompy cieplnej jest wyjątkowo popularny – z uwagi na mniejsze koszty inwestycyjne, niż w przypadku innych rodzajów instalacji. Montaż instalacji nie wymaga uciążliwego wiercenia w gruncie, a do jej uruchomienia, potrzebny jest wyłącznie prąd oraz hydraulika. Wybór najlepszej pompy ciepła (gruntowej lub powietrznej) uzależniony jest od szeregu czynników.
W sytuacji, gdy dom posiada już inny, konwencjonalny system grzewczy, lepszym rozwiązaniem może okazać się wsparcie układu powietrzną pompą ciepła. Z kolei w momencie, kiedy dla pompy ciepła nie jest przewidziana żadna uzupełniająca alternatywa grzewcza, a posesja umożliwia zabudowę kolektora w ziemi – warto rozważyć niezawodną wersję gruntową.