dlaczego warto mieszkać w Kamionkach

Dlaczego warto mieszkać w Kamionkach?

Coraz więcej ludzi dostrzega zalety mieszkania poza miastem, trudno jednak zdecydować się na wybór konkretnej lokalizacji. Wszystkie osoby, które poszukują odskoczni od miejskiego zgiełku, cenią obcowanie z naturą i aktywny wypoczynek, z pewnością zainteresują Kamionki. To wyjątkowe miejsce, oferuje rodzinom czerpanie z unikalnego połączenia walorów przyrodniczych z funkcjonalnością niezbędnej do życia infrastruktury. Zachęcamy do lektury artykułu na temat tej malowniczej miejscowości, która – jak się okazuje – ma do zaoferowania mnóstwo różnych atrakcji. Czy warto zamieszkać w podpoznańskich Kamionkach? Przekonaj się sam!

Poznaj Kamionki pod… Poznaniem

Kamionki to urokliwy zakątek w gminie Kórnik, oddalony zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Poznania. Pierwsze wzmianki o tym miejscu datowane są już na koniec XIII w., jednak aktualna nazwa obowiązuje od 1580 r. Obecny podział terytorialny miejscowości wyróżnia Kamionki Północne, Kamionki Przy Lesie oraz Kamionki Stare. To największe sołectwo gminy (2095 ha), które w niemal 70% porośnięte jest lasami.

W Kamionkach mieszka teraz ponad 3,5 tys. osób, jednak perspektywy rozwoju i niewątpliwe walory tego miejsca sprawiają, że liczba ludności tej pięknej, zalesionej krainy sukcesywnie wzrasta. Oprócz rozległego kompleksu leśnego, niedaleko Kamionek przepływa rzeka Kopla (zwana też potocznie Kroplą) oraz Babinka i Głuszynka. Tak urzekające plenery – sprzyjają odpoczynkowi od miejskiego hałasu, ale jednocześnie lokalizacja Kamionek – umożliwia szybki kontakt z „cywilizacją” i dogodny dojazd dla osób pracujących w centrum poznańskiej aglomeracji.

Kamionki – zielone płuca Wielkopolski, czyli raj dla sportu i rekreacji

Wśród wielu niezaprzeczalnych zalet, jakie charakteryzują Kamionki, największe to liczne atrakcje przyrodnicze, które sprzyjają aktywnej rekreacji i błogiemu wypoczynkowi na łonie natury. W otoczeniu lasów, meandrujących w dolinach rzek i ukwieconych pól, przebiegają piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Kamionki to prawdziwy raj dla cyklistów, biegaczy i spacerowiczów! W ramach pieszej turystyki, mieszkańcy mogą skorzystać z fragmentu przebiegającego przez Kamionki szlaku nr 186, którego całkowita długość wynosi aż 74 km. Wszyscy amatorzy dwóch kółek, mają z kolei do dyspozycji 61-kilometrową trasę – Kórnicki Pierścień Rowerowy, prowadzącą przez okoliczne atrakcje wielkopolskiego regionu.

W samych Kamionkach nie brakuje również innych ciekawych leśnych traktów do uskutecznienia rodzinnych wycieczek. Runo pobliskich lasów obfituje w jagody, poziomki i dzikie maliny. Jesienią można tam znaleźć szlachetne prawdziwki, kozaki, maślaki, a wytrawni znawcy grzybów z pewnością przyniosą także do domu opieńki do zamarynowania. Miłośnicy historii również znajdą tu coś dla siebie, np. zamek w pobliskim Kórniku, którego geneza sięga czasów Średniowiecza.

W Kamionkach jest też duża liczba obiektów sportowych, na których w zorganizowanej formie odbywają się zajęcia grupowe dla najmłodszych, młodzieży oraz dorosłych. Przez cały rok dzieci i młodzież mają możliwość uprawiania m. in. piłki nożnej, siatkówki, unihokeja czy szermierki. Do dyspozycji dorosłych jest z kolei futbol (funkcjonuje nawet drużyna oldbojów), doskonale wyposażona siłownia oraz ćwiczenia jogi, aerobiku czy fitness. Zajęcia odbywają się na obiektach nowoczesnego kompleksu szkolnego, w KS Avia Kamionki, a także w okolicznych prywatnych centrach treningowych.

(Nie)daleko od cywilizacji

Kamionki to idealny kompromis dla ludzi, którzy ze względu na różne okoliczności nie mogą tracić kontaktu z miastem, jednak ponad wszystko cenią sobie spokój i zdrowy tryb życia. Brak zakładów przemysłowych oraz powszechność inwestycji w ekologiczne źródła energii – sprawia, że powietrze w Kamionkach jest czyste i pozbawione smogu. Wyjątkowy mikroklimat jest także zasługą wszechobecnej zieleni, która filtruje zanieczyszczenia środowiskowe oraz produkuje tlen, sukcesywnie dbając o wysoką jakość powietrza.

Kolejną zaletą lokalizacji jest bliskość i dogodny dojazd do Poznania, od którego Kamionki dzieli zaledwie 17 km (ok. 18 minut jazdy samochodem). Jeszcze mniej, bo jedynie o 10 km, oddalona jest autostrada A2 (m. in. Poznań-Łódź-Warszawa). Ponadto, w kierunku Poznania regularnie kursują trzy linie autobusowe.

szkoła w KamionkachPrawdziwym powodem do dumy dla Kamionek jest z pewnością nowoczesny kompleks edukacyjny, jaki powstał w obrębie szkoły podstawowej. W ramach zespołu budynków/obiektów, oprócz „podstawówki”, jest tam też przedszkole, żłobek, hala sportowa oraz kilka wielofunkcyjnych boisk wraz z zapleczem socjalnym i parkingowym. W Kamionkach nie ma również problemu z zaopatrzeniem w żywność czy inne artykuły niezbędne do funkcjonowania, ponieważ jest tu wystarczająca ilość lokalnych sklepów. Większe i bardziej kompleksowe zakupy można też zrobić w jednym z dwóch marketów, jakie znajdują się na terenie Kamionek.

 

Wyjątkowa społeczność w Kamionkach

Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowa aktywność lokalnej społeczności, która nie stroni od różnych lokalnych inicjatyw. Do tradycji Kamionek przeszła organizacja rodzinnych rajdów rowerowych, konkursy na urządzenie kwiatowych rabatek czy okolicznościowych festynów. Mieszkańcy organizują również pchle targi oraz warsztaty artystyczne, w czasie których tworzą świąteczne stroiki i inne kompozycje. Aktywność lokalnej społeczności uwidacznia się także na fanpage’u FB, na którym – w ramach dobrosąsiedzkiej pomocy – wymieniają się oni poradami, wskazówkami oraz różnymi rzeczami, „płacąc” tajemniczą „walutą kamionkową”… 😉

Społeczność w Kamionkach stale się rozrasta, bowiem w okolicy przybywa inwestycji deweloperskich. W ramach budownictwa mieszkaniowego powstają kolejne nowoczesne domy w Kamionkach.

 

Kamionki? Naturalnie!

Coraz więcej osób decyduje się na dom poza miastem. Poszerzająca się oferta Kamionek, ukierunkowana na zaspokajanie potrzeb swoich mieszkańców – wpływa na sukcesywne podnoszenie atrakcyjności tego miejsca. Olbrzymie połacie zielonych lasów i łąk, a przy tym dogodna komunikacja z większymi miastami poznańskiej aglomeracji – sprawia, że powoli przybywa mieszkańców Kamionek. Cisza, spokój, czyste powietrze, otoczenie urzekającej przyrody, łatwy dostęp do ekologicznej żywności – sprzyjają osiągnięciu wewnętrznej harmonii, wydajniejszej pracy oraz efektywniejszej nauce. Wszechobecna życzliwość sąsiedzka, mnóstwo ciekawych inicjatyw lokalnych, możliwość całorocznego aktywnego wypoczynku – to kolejne niewątpliwe walory tego miejsca. Wszystko to sprawia, iż oferowane przez Kamionki warunki, to doskonały powód, aby zamieszkać w tej zielonej krainie wraz z całą rodziną!

 

Jeśli szukasz nieruchomości w tych okolicach, sprawdź Domy na sprzedaż w Kamionkach, które są w ofercie Tefra House.