Zanim nowy właściciel domu będzie mógł uczcić zakup domu butelką drogiego szampana, powinien w pierwszej kolejności upewnić się czy nie musi zabezpieczyć wcześniej środków finansowych na podatek. Mowa tutaj o podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli popularnym PCC, jakiego uiszczenie – obok innych opłat – bywa wymagane przy niektórych transakcjach. Jak sprawy podatkowe kształtują się w przypadku kupna domu czy mieszkania na rynku wtórnym, a jak wygląda to w momencie nabycia nieruchomości mieszkalnej od dewelopera? Wszystkiego, czego potrzebujesz wiedzieć – dowiesz się z lektury niniejszego artykułu.
Zakup domu z rynku wtórnego i niewidzialna ręka fiskusa
Każdy, kto stał się posiadaczem mieszkania albo domu, kupionego z rąk innego właściciela, musi liczyć się z koniecznością uregulowania podatku PCC w wysokości 2%. Procent ten obliczany jest od wartości rynkowej zakupionego domu. To bardzo istotne obostrzenie, bowiem wartość rynkowa nieruchomości, nie zawsze jest równoznaczna z kwotą transakcji zawartej w akcie notarialnym. Urząd Skarbowy ma prawo zakwestionować wysokość ceny, ustalonej pomiędzy stronami i w efekcie wyznaczyć inną podstawę opodatkowania. W rzeczywistości, do tego typu praktyk ze strony fiskusa, dochodzi bardzo rzadko, głównie w sytuacji rażącego zaniżenia wartości rynkowej domu. Jeżeli kwota za dom znacząco odbiega od średniej rynkowej za m2, strony powinny w wiarygodny sposób uargumentować oraz udokumentować powód ustalenia niższej stawki (np. zdjęciami elementów domu wymagających remontu generalnego bądź opisem niekorzystnej lokalizacji nieruchomości). Warto pamiętać, że podatek od czynności cywilnoprawnych, doliczany jest do ceny aktu notarialnego, ponieważ to kancelaria odpowiada za odprowadzenie PCC do właściwego Urzędu Skarbowego.
Dwie informacje dla kupujących dom od dewelopera. Obie są dobre 🙂
Nabywcy domu zakupionego na rynku pierwotnym, mają zdecydowanie więcej powodów do radości, bowiem nowe nieruchomości mieszkalne nabyte od dewelopera – nie podlegają podatkowi PCC! Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych jest możliwe z uwagi na fakt, iż nabycie domu od dewelopera – jest już opodatkowane VAT-em. Cena metra kwadratowego domu, zakupionego na rynku pierwotnym, zawsze zawiera podatek od towarów i usług (VAT), którego stawka zależna jest od powierzchni użytkowej. Niższy – 8%-owy podatek VAT, dotyczy domów o metrażu nie przekraczającym 300 m2 (dla mieszkań jest to 150 m2), natomiast w przypadku większych powierzchni, stosowana jest stawka 23%. Pierwsi właściciele domu są zatem bardziej uprzywilejowani, niż kupujący na rynku wtórnym, gdyż nie dotyczy ich obowiązek odprowadzenia 2% podatku PCC.
Szukasz nieruchomości w okolicach Poznania? Zobacz domy na sprzedaż, które mamy aktualnie w ofercie.