Wspólne spędzanie wolnych chwil w ogrodzie, w towarzystwie rodziny czy przyjaciół oraz w otoczeniu pachnących kwiatów i dojrzewających owoców – na samą myśl napawa dobrą energią. Posiadając dom z ogrodem w okolicy Poznania, przychodzi czas, w którym należy zastanowić się jak przygotować ogród przed zimą. Jesień w ogrodzie to okres wytężonej pracy, dzięki której na wiosnę czy lato – na powrót będzie mógł on zamienić się w tętniącą życiem przestrzeń i cieszyć swym naturalnym pięknem.O czym należy pamiętać, o co koniecznie trzeba zadbać i jak najlepiej przygotować ogród przed zimą?
Jak właściwie przygotować krzewy i drzewa przed mroźną zimą ?
Rośliny wrażliwe na mróz trzeba przed nastaniem zimy odpowiednio zabezpieczyć – w taki sposób, aby umożliwić jednak dostęp i cyrkulację powietrza. Najlepiej do tego nadają się suche liście, gałązki świerku, słoma, stroisz albo kora. W pierwszej kolejności należy zadbać o ochronę przez zimnem wszystkich młodych roślin, w tym najbardziej wrażliwych, jak np. wrzosowate, ostrokrzewy, bukszpany czy róże.
Kolumnowe krzewy/drzewka iglaste – warto związać sznurkiem bądź otoczyć elastyczną siatką – co uchroni je przed uszkodzeniami spowodowanymi naporem zalegających czap śniegu. Przed nastaniem zimy, rośliny o zimozielonych liściach należy obficie podlać i spryskać wodą.
Szczególną uwagę należy skierować na drzewka owocowe, wśród których mrozy najgorzej znoszą rośliny pestkowate, m. in. brzoskwinie, morele, wiśnie oraz czereśnie. Jeśli mamy do czynienia z nowo posadzonymi drzewkami, specjaliści rekomendują zabezpieczyć je w całości, włącznie z koroną. Wśród różnych form ochrony przed chłodem, powszechne jest usypywanie kopczyków zabezpieczających podstawę pnia drzewka. Dobrą praktyką jest także bielenie drzewek wapnem, dzięki czemu odbijane są promienie słoneczne, które pozbawia roślinę wody i soków. Wszystkie prace w obrębie drzewek wykonuje się zwyczajowo na przełomie listopada i grudnia, gdy temperatura na stałe spadnie w okolice 0 st. C.
Czy trzeba przed zimą pielęgnować trawnik?
Zadbany i soczyście zielony trawnik – to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Aby jednak móc cieszyć się w okresie wiosenno-letnim doskonałej jakości trawnikiem, nie można zaniedbać podstawowych czynności pielęgnacyjnych przed zimą.
Bardzo ważne jest dokładne zgrabienie z trawnika jesiennych liści, ponieważ mogą przyczynić się one do zainicjowania procesu gnilnego, a w konsekwencji powstania pleśni śniegowej. Zaniedbania i zaniechania w tym zakresie, mogą również być przyczyną nieestetycznych odbarwień na powierzchni trawnika. Grabienie wiąże się ponadto z procesem wertykulacji, który pozwala pozbyć się tzw. filcu z okresu wegetacyjnego. Trawę należy także przed zimą skosić do wysokości ok. 5 cm.
Bezpośrednio przed zimą zaleca się zastosowanie nawozu zawierającego związki fosforu i potasu, które wpływają na poprawę krzewienia oraz wzmacniają odporność trawy na obniżone temperatury. Można też przeprowadzić tzw. aerację, czyli nakłuwanie trawnika – co pozwoli dobrze napowietrzyć glebę oraz poprawić absorpcję wody i nawozów.
Jak i kiedy najlepiej podciąć rośliny w ogrodzie?
Mimo, iż większość krzewów podcina się wiosną, to istnieją gatunki, które wymagają przeprowadzenia tego zabiegu jesienią. Przykładem może być np. pęcherzyca kalino-listna, której należy przyciąć do 30 proc. pędów u podstawy. Jesień to również dobry okres do podcięcia powojnika. Prawidłowy zabieg polega w tym przypadku na przycięciu rośliny na wysokości ok. 40 cm. Cięcie pobudzające krzewienie, pożądane jest też u ostrokrzewu, u którego usuwa się do 10 proc. nadmiaru pędów (nawet zimą). Podcięcie zalecane jest także u wszystkich krzewów, które jesienią zostały dopiero zasadzone, szczególnie u roślin z odkrytym korzeniem. Z chwilą redukcji korzeni, konieczne jest też proporcjonalne obcięcie części pędów (docelowo pozostawia się maks. 5 pąków na każdym pędzie).
Nie zapomnij o deszczówce, systemie nawadniania i ujęciu wody!
Wszelkiego rodzaju instalacje wodne, które są nieodłącznym elementem każdego ogrodu, mogą dostarczyć zimą wielu problemów, dlatego trzeba je odpowiednio zabezpieczyć. Warto pamiętać, że spadająca zimą poniżej 0 st. C temperatura – powoduje zamarzanie wody, która zwiększa swoją objętość. Zjawisko to często przyczynia się do rozszczelnienia zbiorników czy orurowania oraz staje się źródłem kłopotliwych i kosztownych w usuwaniu awarii.
W związku z powyższym, przed nastaniem zimowych mrozów, konieczne jest spuszczenie deszczówki gromadzonej w specjalnych zbiornikach, a także zwinięciu mobilnej instalacji nawadniającej w postaci gumowego węża. Jeśli na terenie ogrodu znajduje się dodatkowo niezależny kran/ujęcie, należy zakręcić główny zawór doprowadzający i pozbyć się pozostałej w orurowaniu wody. Najlepiej też zabezpieczyć fragment stałej instalacji wodnej, np. specjalną pianką ocieplającą. W sytuacji, kiedy w ogrodzie jest oczko wodne, należy wyciągnąć z niego pompę i filtr.